Historie města Jistebnice:
První zpráva o Jistebnici je z r. 1262. Kdy byla povýšena na město a kdy dostala znak, není známo, zřejmě se však vyvinul z pečeti s erbem vrchnosti, pánů z Rožmberka. Doložen je pečetěmi od 16. století, podle pověsti prý už v 15. věku.
Město Jistebnice se nachází v jižních Čechách 12 km na severozápad od svého okresního města Tábora v nadmořské výšce 578 m.
Původní ves poprvé listinně doložena roku 1262 jako trhová osada Stybnitz.
Další vývoj tvaru jména obce:
1347 – Ystebnycz
1352 – Gystebnicz
1379 – opidum Stebnicz
1654 – Gistebnicze
Ve 14. století se osada stala městečkem.
Osada přilnula k učení J. Husa a měla volný průchod víry podobojí.
V letech 1419 – 1420 odešlo mnoho jistebnických občanů do nově stavěného Tábora, tehdy nazývaného Hradiště hory Tábor.
V roce 1850 byla Jistebnice obcí v okrese Sedlec.
V roce 1869 byla obcí v okrese Sedlčany.
Od roku 1880 patří Jistebnice do okresu Tábor.
Nejstarší část městského archivu v Jistebnici sepsal koncem minulého století, podobně jako v Táboře, velký jihočeský historik Dr. August Sedláček.
Archiv obsahuje mnoho listin počínajíc roku 1506, což dokazuje, že se Jistebnice těšila zvláštní přízni nejen králů českých, ale zejména u Lobkoviců.
Vznik názvu města Jistebnice:
Původ Jistebnice samé sahá do doby neznámé. Osada založena byla na vrchovisku stejnojmenné říčky, o níž je zmínka asi z roku 1320 u Bechyně: ,,Molendinum infra pontem et quoddam aliud molendinum in litore fluvü dicty Stebnitz inibi defluentis.‘‘
Dostala tudíž osada jméno podle vody, při níž byla založena, podobně jako Vlásenice, Blanice, …atd.
Rozložena souc právě tu, kde řeka tvořila podkovovitý záhyb, byla větší částí vodou chráněna.
Přístup byl jenom tu, kde vody nebylo. Tady však, jak se zdá, stál na stráži pevný hrad, právě na nejvyšším místě, kde je nyní kostel. Není sice doloženo, že by tu hrad stával, ale je to hodně pravděpodobno.
Hluboká studně v nynější sakristii kostelní považována je za pozůstatek této dávno zapadlé doby.
Pokud jinak bylo třeba osady hájiti, upotřebeno bylo , jako jinde u míst poddaných, plaňkové, hlínou a kamením zasuté ohrady.
Části na druhém břehu říčky jsou ovšem z doby pozdější.
Vodou omleté kameny v sadech, rybnících a při nich jsou zajisté z doby, kdy naše říčka měla ještě mnohem mocnější tok a vyšší hladinu než v době dnešní.
O jméně samém domnívá se první historik města Dr. Leopold Katz, že je příbuzno se slovem ,,jistebka,‘‘ jež znamená ( podle V. Brandla: Glossarium illustrans bohemico-moravicae historiae fontes 1876) koš před výpustnou troubou na rybníce, ,,jistebník‘‘ pak jest ,,boudný,‘‘ hlídač vodní.
Znakem města je od 13. století červená pětilistá růže se zlatým jádrem a zelenými listy na stříbrném štítě.
Popis znaku města:
Na stříbrném štítě je rožmberská červená pětilistá růže se zlatým semeníkem a zelenými lístky kališními. Na pečetích je důsledně vyryta růže s dvojí řadou okvětních lístků.
Erb města:
Pečeť města:
17. října 2011 byl Jistebnici navrácen statut města.
Webové stránky města Jistebnice: Úvod - Město Jistebnice