Dům čp. 167, Vlašský dům

5 web

Vlašský dům nebo Starý zámek, čp. 167

Pochází ze 16. století, což je doloženo zápisem prvního známého vlastníka Martina Vančaty z Vratkova (1545).
Známi jsou i další majitelé, Zikmund Karpíšek, Diviš Doudlebský z Doudleb a na Lhotě, jeho syn Bedřich a Jiřík Šejnoha.
Pravděpodobně kolem roku 1587 koupili objekt dva italští bratři, Michal a Jan Maria ze Sonethu, kteří již v té době v Jistebnici vlastnili nějaké polnosti. Dům byl sice v jejich majetku pouhé 3 roky, ale vzpomínka na ně je dodnes patrná v názvu Vlašský dům, to proto, že byli v zápisech často uváděni jednoduše jako,,Vlaši''.
V roce 1590 byl již dům v majetku Anny Smolíkové, která jej později přenechala vrchnosti.
Později objekt užívala rodina Nadherných z Borutína jako své občasné sídlo, a to do doby, než si v Jistebnici postavila nové sídlo - jistebnický zámek.
Původní podoba Vlašského domu byla zřejmě gotická, o čemž svědčí například zachovaný strop ve vstupní chodbě, kde je ještě naznačena křížová klenba.
V 18. století prodělal objekt přestavbu a díky ní získal současný vzhled.
Dnes objekt patří městu Jistebnice. Část objektu využívají lékaři a v přízemí je pamětní síň Richarda Laudy.
V zadním traktu je ještě jedna budova, která původně sloužila jako hospodářské zázemí, stáje a úschovna kočárů.
Později zde byl mandl a prádelna.
V součastnosti je pronajata jistebnickému skautskému oddílu, který zde má klubovnu a další prostory, které bude užívat pro svou činnost.