V prosinci 1910 založena v Jistebnici tělocvičná jednota Sokol Jistebnice.
Tělocvičná jednota Sokol Jistebnice byla založena 26. 12. 1910, kdy proběhla ustavující schůze. Prvním starostou byl zvolen Richard Lauda, jeho zástupcem František Lískovec a náčelníkem Josef Popelka. Posledně jmenovaný byl členem Sokola již od roku 1903, kdy do něj vstoupil během svého pobytu ve Vídni a při vzniku nové jednoty tak mohl uplatnit svoje zkušenosti s její organizací. Již od ledna roku 1911 probíhala pravidelná cvičení 26 zakládajících členů ve školní tělocvičně, v červnu se přidali dorostenci a v říjnu byl vytvořen ženský odbor se 16 členkami. 17. 9. 2011 bylo uspořádáno první veřejné cvičení na zahradě u Slabů (Bergerů). Sokol Jistebnice se v následujících letech nadále rozrůstá a pravidelná cvičení probíhají až do vypuknutí první světové války, kdy jsou přerušena především z důvodu odchodu mnoha členů do armády.

Richard Lauda
(1873 - 1929)
František Lískovec
(1877 - 1953)
Josef Popelka
(1880 - 1956)
Po ukončení války jsou cvičení obnovena a v roce 1920 získává Sokol Jistebnice díky pozemkové reformě asi hektarový pozemek z půdy místního velkostatku, kde je v roce 1922 vybudováno cvičiště. Od roku 1925 se, po úpravě, na cvičišti začal hrát fotbal. V době 1. republiky je rovněž vybudován kurt u Obecního rybníka a začíná se hrát tenis. V roce 1930 má Sokol Jistebnice 150 dospělých členů, 30 dorostenců a více než 100 dětí. V roce 1932 začíná výstavba sokolovny, která je 9. 7. 1933 slavnostně otevřena. V sokolovně se, kromě cvičení, hraje divadlo a pořádají se kulturně společenské akce. Po čase je sem přesunuto kino do té doby umístěné v sále hostince U Modré hvězdy. V roce 1934 je na budově sokolovny slavnostně odhalena pamětní deska Richardu Laudovi. V roce 1938 se šest členů Sokola Jistebnice účastní cvičení na X. Všesokolském sletu v Praze, který je dodnes vnímán jako významná demonstrace proti nastupujícímu nacismu. Aktivity Sokola Jistebnice jsou následně ukončeny v roce 1941 po prvním zrušení České obce sokolské Reinhardem Heydrichem. Po osvobození dochází k obnovení činnosti a v čele Sokola Jistebnice stojí jeden z jeho zakládajících členů, Josef Popelka. 15. 8. 1945 je zorganizován sokolský sportovní den.
V letech po ukončení 2. světové války má, podle dochovaných pramenů, Sokol Jistebnice 166 členů. V poválečných letech dochází v Československu k reorganizaci tělesné výchovy a v roce 1948 je rozhodnuto, že jedinou tělovýchovnou organizací bude Sokol. Valná část členů nesouhlasí s činností Sokola pod taktovkou KSČ, v roce 1952 je navíc přijat zákon, na jehož základě jsou sport a tělesná výchova nadále řízeny státem. ÚV KSČ následně ruší v roce 1956 jednotné organizace Sokola a v roce 1957 zřizuje Československý svaz tělesné výchovy a sportu (ČSTV). Společně s druhým zrušením České obce sokolské zaniká i Sokol Jistebnice, jehož majetek je zestátněn. Nově vzniklou organizaci v rámci ČSTV se podaří pojmenovat TJ Sokol Jistebnice a tím se přihlásit k dosavadní tradici. V TJ Sokol Jistebnice nadále probíhají sportovní aktivity převážně v jednotlivých oddílech (fotbal, volejbal, tenis, hokej), sokolovna je, mimo jiné, využívána pro hodiny tělesné výchovy místní základní školou.
V roce 1964 probíhá velká oprava budovy sokolovny, někdy v této době je odstraněno jeviště a podlaha je vyrovnána. Společně s opravou začíná budování nového sportoviště v prostoru za sokolovnou (s výjimkou horní části bývalé uhelné sklady), jehož výstavba probíhá brigádnicky až do začátku 70. let. Sportoviště je oploceno a vznikají dva kurty na volejbal, jeden kurt na tenis s tréninkovou zdí, jeden kurt na basketbal a lehkoatletický koutek, který mizí v roce 1989 během budování DPS. Tenisový kurt u Obecního rybníka je po dokončení nového sportoviště zrušen. V roce 1990 je společně s Českou obcí sokolskou obnoven i Sokol Jistebnice především z iniciativy Richarda Popelky.
Obnovenému Sokolu se vrací jeho majetek a přechází do něj část členů dosavadního TJ Sokol Jistebnice. Navazuje se na sport a cvičení v již fungujících oddílech a zároveň vznikají oddíly nové. Po zrušení kina v polovině 90. let jsou zrekonstruovány šatny a v bývalé promítárně je vybudováno sociální zařízení. Dále je instalováno ústřední topení a po vybudování nové sportovní haly v rámci 1. stupně základní školy je v uvolněné nářaďovně zřízena posilovna.
Údržba a rekonstrukce sportovišť vyžaduje nemalé prostředky a s ohledem na omezené finanční možnosti pro jejich správu je majetek Sokola Jistebnice, po vzájemné dohodě obou stran, v roce 2014 převeden na město Jistebnice s tím, že bude nadále k dispozici pro sportovní aktivity jeho členů. V roce 2017 se, díky dotaci, podaří rozsáhlá rekonstrukce sokolovny zahrnující zateplení obvodového pláště, výměnu střešní krytiny a výměnu tepelného zdroje.
V současné době (2017) má Tělocvičná jednota Sokol Jistebnice 168 členů (94 dospělých, 2 dorostence a 72 žáků), kteří působí v oddílech atletiky, badmintonu florbalu, fotbalu, nohejbalu a tenisu, posilovny a volejbalu. Z výše uvedených čísel je zřejmé, že Sokol je v rámci Jistebnice významnou organizací, která se stará o pohybové aktivity mládeže. Budova sokolovny a přilehlé sportoviště jsou jednotlivými oddíly maximálně využívány a z tohoto důvodu a dále z důvodu zkvalitnění zázemí pro naše malé sportovce se s městem Jistebnice jedná o dokončení rekonstrukce zahrnující výměnu elektroinstalace vč. osvětlení a položení nové podlahy. Téměř 107 let stará historie Sokola Jistebnice tedy nadále úspěšně pokračuje a v této souvislosti je třeba poděkovat nejen našim členům, ale i sponzorům, díky jejichž příspěvkům se daří podporovat především mladé sportovce. Závěrem už zbývá pouze dodat, že mezi sebou rádi uvítáme každého, kdo má o sportování v rámci Sokola Jistebnice zájem.
Za Tělocvičnou jednotu Sokol Jistebnice
Pavel Jelínek