V Jistebnici vzniká iniciativa na vybudování pomníku židovským občanům

106, Židovský kostel kolem roku 1910

Bývalá židovská synagoga v Jistebnici byla zbourána koncem 30. let 20. století, nejčastěji se uvádí rok 1939.

 

V Jistebnici vzniká iniciativa na vybudování pomníku židovským občanům

Dne 24. 6. 2026 proběhlo v Domě hasičů jednání týkající se programu a finanční sbírky pro nadcházející Dobročinný zámecký festival . V rámci diskuse byl předložen návrh na vyhlášení sbírky na vybudování pomníku zdejším židovským rodinám, které zahynuly za druhé světové války v koncentračních táborech. Tento podnět byl přítomnými přijat kladně, realizace celého záměru je však teprve na začátku. Významnou podporou pro nás byla účast pana Jelínka, bývalého předsedy Židovské obce v Praze, který má s podobnými projekty bohaté zkušenosti a nabídl nám svou pomoc.

S panem starostou města Jiřím Popelkou jsme domluveni na dalším postupu – o tomto návrhu budeme podrobněji informovat zastupitelstvo města, širokou veřejnost i místní spolky. Uvítáme jakoukoli pomoc či spolupráci při realizaci této iniciativy.

S pozdravem
J. Pešek

 

Podrobnosti o zániku synagogy

Prodej budovy: Židovská náboženská obec v Jistebnici byla kvůli nízkému počtu členů v roce 1931 zrušena a sloučena s obcí v Táboře. V červenci 1932 byla budova synagogy (čp. 166) odprodána Konstantinu Nádhernému.

Samotná demolice: Přesné datum sice nebylo v úředních záznamech dlouho jasné (některé zdroje obecně mluvily o 30. letech), zápisky místního pamětníka a kreslíře Antonína Peška však dokládají, že stavba byla rozbourána v roce 1939. Materiál ze synagogy a židovské školy byl následně využit jako stavební kámen na přístavbu sousedního domku čp. 219.