Muzeum, 1938

236 236-236 

Jistebnické muzeum

Rok 1938: Klub rodáků města Jistebnice a okolí v Praze rozhodl se zříditi v Jistebnici na radnici muzeum v zasedací síni a v něm uložiti zachovalé staré památky Jistebnice a okolí. Muzeum uspořádal předseda klubu p. dr. Viktor Katz, vrchní poštovní rada a jednatel Karel Hlouň, ředitel ? v. v. a p. učitel Karel Kratochvíl a s velikou pečlivostí roztřídili a upravili skupinovitě. Zvláštní pozornosti zasluhují staré listiny - práva městyse a pak města Jistebnice od různých panovníků, obraz sv. Máří Magdalény od Petra Brandla zapůjčený p. děkanem P. Gotthardem Felixem, pak sbírka mincí a talířů jako základ k muzeu darovaný p. lékárníkem Josefem Maděrou, rodákem jistebnickým.

Rok 1964: Ve smyslu vládního usnesení a nařízení ministerstva školství a kultury o likvidaci malých muzeí a vlastivědných sbírek bylo v červenci tohoto roku zrušeno i jistebnické muzeum (ze vzpomínek - to už bylo umístěno v zámečku), přestože byla tato akce cítěna jako ochuzení našeho města o vzácné místní historické památky. 

Zejména staří občané se se sbírkami neradi loučili. Je třeba na tomto místě poděkovat dlouholetému správci muzea, panu Josefu Maděrovi, vynikajícímu znalci jistebnické historie, kterému vděčíme za pečlivé udržování těchto památek.

jistebnice-1 jistebnice-2